Mali Bir Sır

Ekonomimizle ilgili kesin bir şey var: Belirsizlik. Bazı dönemlerde “halkın güveni” tamdır. Hükümet azalan milli borcun parlak raporlarını sunar. Faiz oranları ve işsizlik oranı düşmüş yada düşmek üzere. Fakat madalyonun öbür yüzüne bakıldığında ticaret açığı korkunç büyük, borsa fazlasıyla değişken ve dünya ekonomisi sallanmaktadır. Saturday Review dergisinin editörü Norman Cousins 40 yıl önce son derece doğru bir görüşte bulundu. Bu, o zaman doğruydu ve bugün hala geçerlidir.

“Bizler kendimizi geliştirmek ve kendi kişisel krallığımızın sınırlarını genişletmekle o kadar meşgulüz ki, tarihte hiç bir çağda bizimki kadar gevşek destekler bulunmadığını görmekten aciz kaldık.”

Kutsal Kitap sonsuza dek geçerli olan mali ilkeler sunuyor. Dünyanın büyük kısmının bilmediği mali sırları açıklıyor. Hayattaki önceliklerimizi tekrar gözden geçirmemizi, dünyevi değerlere değil, sonsuz değerlere bakmamızı öneriyor. Allah’ın sözü, bize geri dönecek, uzun vadeli yatırımlar yapmamız gerektiğine işaret ediyor.

Şunu unutmayın: Az eken az biçer, çok eken çok biçer. Herkes yüreğinde niyet ettiği gibi versin; isteksizce ya da zorlanmış gibi değil. Çünkü Tanrı sevinçle vereni sever. Her zaman, her yönden, her şeye yeterli ölçüde sahip olarak her iyi işe cömertçe katkıda bulunabilmeniz için, Tanrı her nimeti size bol bol sağlayacak güçtedir. Nitekim şöyle yazılmıştır:
“Armağanlar dağıttı, yoksullara verdi;
Doğruluğu sonsuza dek kalıcıdır.” 2. Korintliler 9: 6-9

NOT: Kutsal Kitap sonsuza dek geçerli olan mali ilkeler sunuyor.