Allah İyi! Dünya Kötü! Ama Neden?

Allah İyi! Dünya Kötü! Ama Neden?

21. Yüyyılda Kötüden Anlam Çıkarmak

Tanrı parmak izlerini tüm dünyada bıraktı. Gün batımının göz kamaştırıcı görkemi, yalçın dağların karla kaplı zirveleri, yıldızlarla bezenmiş bir gece, açmakta olan bir gülün güzelliği, oynayan bir çocuğun dertsiz kahkahası, kullarını mutlu etmekten zevk alan sevgi dolu bir Allah’dan bahseder bize.

Diğer bazı parmak izleri ise başka birisinin gezegenimizi sinsice izlediğine dair işaretler verir. Bizimki tehlike içerisinde, savaş, kıtlık, fakirlik içinde tükenmiş, hastalık, ve üzüntü içinde kıvranan bir dünyadır.

Bu dertli dünyadan tıpkı bir kötü kader kokusu gibi inatla yükselen ise şu sorudur: Niçin? Niçin savaş ve acı ve keder ve ölüm?

Tanrı aldırmıyor mu? Biz sadece önemsiz bir galaksinin kenarından sarkan unutulmuş bir kor parçası mıyız? Önemi olmayan bir dünya? Eğer Tanrı Sevgi Tanrı’sı ise neden dünyamızda bu kadar çok ıstırap var? Kötüler kadar iyiler de ıstırap çekiyor, neden?

Kutsal Kitap, hayatın en büyük dramlarından birinin perdesini açarak bize perde arkasındaki iyi ile kötü arasındaki büyük mücadeleyi görme olanağı verir. Bugünki ders bu dünyadaki büyük ıstıraptan kimin sorumlu olduğu sorusuna açık bir yanıt verecek. Aynı zamanda temiz insanların çektikleri acılara Allah’ın mükemmel çözümünü açıklayacaktır.

NOT: Tanrı parmak izlerini tüm dünyada bıraktı.

Yazı oluşturuldu 74