Yaşam Kaynağı TV

Yaşam Kaynağı TV

İsa Mesih Kimdir?

   Kutsal yazılarda Tanrı, Mesih’in dünyanın kurtarıcısı olmak üzere geleceğini söyler. İsa Mesih’in hayatı peygamberlerin bahsettiği kişinin o olduğunu kanıtlar.

   Yeşâya peygamber, bakirenin gebe kalıp bir oğul doğuracağını söylemişti. Yüzyıllar sonra İsa’nın doğumuyla peygamberlik gerçekleşti. Kutsal yazılar doğacak kutsal olanın Tanrı’nın oğlu olacağını söyler. Bu İsa’nın fiziksel anlamda değil, ruhsal anlamda Tanrı’nın oğlu olacağı anlamına gelir. Bunu O’nun hayatında görüyoruz. İnsanları hastalıklarından iyileştirdi. Günahlarını bağışladı. Onları tekrar Tanrı’ya yöneltti. Tanrı’nın sonsuz krallığında onlara bir yer vadetti. Günahın kurbanı olarak, onların yerine kendini sundu ve ölümü yenerek dirildi.

İsa Mesih’in hayatı yalnızca peygamberlerin söylediklerinin gerçekleşmesini sağlamadı aynı zamanda Tanrı’nın kutsal sözünün gerçekliğini doğruladı. PeygamberlerTanrı’nın sözü kusursuzdur, sözün ey Rab sonsuzdur der. İsa’nın kendiside yer ve gök ortadan kalkacak der ama benim sözlerim asla ortadan kalkmıycak dedi.

   İsa Mesih, hayatı tüm doluluğuyla bize vermek için geldi. Ama insan aden bahçesinde Tanrı’ya itaat etmeyince, kendi yolu ve davranışları, onu Yaratıcı’sından ayırdı. Kutsal Yazılar herkesin günah işlediğini ve günahın ücretinin ölüm olduğunu söyler. Bu ruhsal bir ölüm anlamına gelir. Yani Tanrı’dan ebedi bir ayrılıkAma Tanrı ibrahim’in oğlunun ölmesi yerine, bir koç gönderdiği gibi, bizim yerimize ölmesi içindeMesih İsa’yı gönderdi. İsa’nın yaşamı, ölümü ve dirilişi Tanrıyla kendisine güvenen herkesle ilişkisini düzeltti.

   Şimdi İsa Mesih’i izleyenlerin yalnızca günahları bağışlanmıyor aynı zamanda Tanrı’nın ebedi yargısından kurtuluyorlar. Cennet’te sonsuza dek Tanrıyla yaşayacaklarından eminler. İsa Mesih bugün herkese suçluluktan ve günahın etkisinden özgürlük ve sonsuz yaşam sunmaktadır. Bu din kurallarına göre yaşamak değildir. Ama kapıda durmuş kapıyı çalıyorum. Biri sesimi işitir ve kapıyı açarsa onun yanına gireceğim diyen İsa’yı izleme imanına sahip olmayı seçmektir. Bu Tanrı’ya dönmek ve İsa’nın hayatımıza girip günahlarımızı bağışlamasına ve bizi olmamızı istediği kişi yapmasına güvenmek demektir. Zihinsel olarak söylediklerine katılmak ya da duygusal bir deneyim yaşamak yeterli değildir. Lütuf ve İman aracılığıyla O’nu kabul ediyoruz, irademizin bir eylemi olarak.